Vishay/Dale RNR55H3241BSRSL
RNR55H3241BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H3241BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.24K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H3241BSRSL.pdf
Availability of RNR55H3241BSRSL
QUANTITY
RNR55H3241BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H3241BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H3241BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.24k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H3241BSRSL
Related LinksRNR55H3, RNR55H3241BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H3241BSRSL Details Description
Related parts for RNR55H3241BSRSL
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISR 4.63V 9MICROSMD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V 1111 datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.049" (1.25mm) Tin Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
OSC MEMS 12.50MHZ CMOS SMD datasheet.pdf