Vishay/Dale RNR55H3401BSBSL
RNR55H3401BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H3401BSBSL
Brief Description
RES 3.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H3401BSBSL.pdf
Availability of RNR55H3401BSBSL
QUANTITY
RNR55H3401BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H3401BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H3401BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H3401BSBSL
Related LinksRNR55H3, RNR55H3401BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H3401BSBSL Details Description
Related parts for RNR55H3401BSBSL
LED SYSTEM MCPCB W/CONN 1W RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOD CORD STANDARD 6-6 WHITE 14' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
7W 2X 12V DC INPUT 60-150V datasheet.pdf
RES 430 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 2 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf