Vishay/Dale RNR55H3572DSBSL
RNR55H3572DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H3572DSBSL
Brief Description
RES 35.7K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H3572DSBSL.pdf
Availability of RNR55H3572DSBSL
QUANTITY
RNR55H3572DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H3572DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H3572DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)35.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H3572DSBSL
Related LinksRNR55H3, RNR55H3572DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H3572DSBSL Details Description
Related parts for RNR55H3572DSBSL
BOX ABS BLACK 6.11"L X 4.61"W datasheet.pdf
IC OP AMP VIDEO DUAL 3V 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 250MHZ 8SOIC datasheet.pdf
90 DEGREE FILAMENT LAMP datasheet.pdf
SHUNT LP W/HANDLE 2 POS 50AU datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 62POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS INLINE SKT datasheet.pdf