Vishay/Dale RNR55H3650FSRE6
RNR55H3650FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H3650FSRE6
Brief Description
RES 365 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H3650FSRE6.pdf
Availability of RNR55H3650FSRE6
QUANTITY
RNR55H3650FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H3650FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNR55H3650FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)365
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H3650FSRE6
Related LinksRNR55H3, RNR55H3650FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H3650FSRE6 Details Description
Related parts for RNR55H3650FSRE6
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
IC RCVR QUAD DIFF 5V/3.3V 20SOIC datasheet.pdf
CABLE SCSI III HD68M/M 6' datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 8POS VERT 2MM T/H BLK datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SCR FAST SW 400V 150A TO200AB datasheet.pdf