Vishay/Dale RNR55H3651FPRSL
RNR55H3651FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H3651FPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.65K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H3651FPRSL.pdf
Availability of RNR55H3651FPRSL
QUANTITY
RNR55H3651FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H3651FPRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H3651FPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H3651FPRSL
Related LinksRNR55H3, RNR55H3651FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H3651FPRSL Details Description
Related parts for RNR55H3651FPRSL
FAN BLOWER 40X10MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IGBT 600V 93A 415W TO247 datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 10DFN datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 80MHZ 8WSON datasheet.pdf
IC TXRX LIN ON-BOARD VREG 8DFN datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 10DFN datasheet.pdf