Panasonic Electric Works JC2A-TM-DC24V
JC2A-TM-DC24V picture photo
Mfg. Part Number
JC2A-TM-DC24V
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 10A 24V
Datasheet Download
JC2A-TM-DC24V.pdf
Availability of JC2A-TM-DC24V
QUANTITY
JC2A-TM-DC24V Order Process
Ship out your order
Specifications of JC2A-TM-DC24V
Internal Part NumberEIS-JC2A-TM-DC24V
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package20
Coil TypeNon Latching
Coil Current41.6mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPST (2 Form A)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)19.2 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time15ms
Release Time2ms
Features-
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1 W
Coil Resistance576 Ohms
Operating Temperature-50°C ~ 60°C