Vishay/Dale RNR55H4421FSB14
RNR55H4421FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H4421FSB14
Brief Description
RES 4.42K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H4421FSB14.pdf
Availability of RNR55H4421FSB14
QUANTITY
RNR55H4421FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H4421FSB14
Internal Part NumberEIS-RNR55H4421FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.42k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H4421FSB14
Related LinksRNR55H4, RNR55H4421FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H4421FSB14 Details Description
Related parts for RNR55H4421FSB14
IC HEX INV SCHMITT TRIG 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.33KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DECODER AUDIO MPEG 2.5 64-TQFP datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 57 I/O 80VQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 1.38A 80 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf