Vishay/Dale RNR55H4421FSBSL
RNR55H4421FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H4421FSBSL
Brief Description
RES 4.42K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H4421FSBSL.pdf
Availability of RNR55H4421FSBSL
QUANTITY
RNR55H4421FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H4421FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H4421FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.42k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H4421FSBSL
Related LinksRNR55H4, RNR55H4421FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H4421FSBSL Details Description
Related parts for RNR55H4421FSBSL
CONN RCPT HOUSING 24POS NATURAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 09VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 10MM datasheet.pdf
48 CKT TDP PLUG CABLE KIT datasheet.pdf
RES 4 OHM 8W 1% TO220 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HAN D F CRIMP CONTACT 0 14-0 37/ datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.24UF RADIAL datasheet.pdf
TV 8C 8#8(TWIN) PIN PLUG datasheet.pdf
270UF 200V 22X25MM 105C 2000H datasheet.pdf