Vishay/Dale RNR55H4752FSBSL
RNR55H4752FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H4752FSBSL
Brief Description
RES 47.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H4752FSBSL.pdf
Availability of RNR55H4752FSBSL
QUANTITY
RNR55H4752FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H4752FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H4752FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)47.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H4752FSBSL
Related LinksRNR55H4, RNR55H4752FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H4752FSBSL Details Description
Related parts for RNR55H4752FSBSL
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
ASSEMBLY 6 POSITION 4 CONTACT datasheet.pdf
RES 698 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SC59 datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf