Vishay/Dale RNC55J2803DRB14
RNC55J2803DRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2803DRB14
Brief Description
RES 280K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2803DRB14.pdf
Availability of RNC55J2803DRB14
QUANTITY
RNC55J2803DRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2803DRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2803DRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)280k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2803DRB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2803DRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2803DRB14 Details Description
Related parts for RNC55J2803DRB14
CONN SPRING LATCH .050 datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 150NS 32PLCC datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 13pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
Connector Socket 94 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 15 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.8A SOT223 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf