Vishay/Dale RNR55H4992BSRSL
RNR55H4992BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H4992BSRSL
Brief Description
RES 49.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H4992BSRSL.pdf
Availability of RNR55H4992BSRSL
QUANTITY
RNR55H4992BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H4992BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H4992BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H4992BSRSL
Related LinksRNR55H4, RNR55H4992BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H4992BSRSL Details Description
Related parts for RNR55H4992BSRSL
SWITCH SLIDE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 3W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 34 I/O 44PLCC datasheet.pdf
VERTICAL CABLE TRAY datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
LIGHT PIPE ROUND 4MM CLEAR datasheet.pdf
RES SMD 0.267 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA SOT323 datasheet.pdf