Vishay/Dale RNR55H5231FRRSL
RNR55H5231FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H5231FRRSL
Brief Description
RES 5.23K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H5231FRRSL.pdf
Availability of RNR55H5231FRRSL
QUANTITY
RNR55H5231FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H5231FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H5231FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.23k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H5231FRRSL
Related LinksRNR55H5, RNR55H5231FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H5231FRRSL Details Description
Related parts for RNR55H5231FRRSL
DIODE GEN PURP 400V 70A POWIRTAB datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 1.2 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SLEEVING FIBRGLASS NATURAL 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 50MA 7.5 OHM SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf