Vishay/Dale RNR55H5231FRRSL
RNR55H5231FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H5231FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.23K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H5231FRRSL.pdf
Availability of RNR55H5231FRRSL
QUANTITY
RNR55H5231FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H5231FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H5231FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.23k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H5231FRRSL
Related LinksRNR55H5, RNR55H5231FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H5231FRRSL Details Description
Related parts for RNR55H5231FRRSL
POWER STRIP 7.38"15A 5OUT 6'CORD datasheet.pdf