Vishay/Dale RNR55H5360FSB14
RNR55H5360FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H5360FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 536 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H5360FSB14.pdf
Availability of RNR55H5360FSB14
QUANTITY
RNR55H5360FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H5360FSB14
Internal Part NumberEIS-RNR55H5360FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)536
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H5360FSB14
Related LinksRNR55H5, RNR55H5360FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H5360FSB14 Details Description
Related parts for RNR55H5360FSB14
SWITCH DISCONNECT 63A 600V BLACK datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 55POS SCKT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 3A DO214AB datasheet.pdf