Vishay/Dale RNR55H5421BSBSL
RNR55H5421BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H5421BSBSL
Brief Description
RES 5.42K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H5421BSBSL.pdf
Availability of RNR55H5421BSBSL
QUANTITY
RNR55H5421BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H5421BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H5421BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.42k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H5421BSBSL
Related LinksRNR55H5, RNR55H5421BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H5421BSBSL Details Description
Related parts for RNR55H5421BSBSL
CONN CARDEDGE 30POS .050" SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
BOARD BREAKOUT USB UART FT230X datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BATTERY LI-ION 3.7V 1650AH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 8COL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf