Vishay/Dale RNR55H5421BSRE6
RNR55H5421BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H5421BSRE6
Brief Description
RES 5.42K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H5421BSRE6.pdf
Availability of RNR55H5421BSRE6
QUANTITY
RNR55H5421BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H5421BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNR55H5421BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.42k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H5421BSRE6
Related LinksRNR55H5, RNR55H5421BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H5421BSRE6 Details Description
Related parts for RNR55H5421BSRE6
IC REG CTRLR BUCK ISO 28-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.26 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EDGECARD 132POS .050 SLD W/POSTS datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 46VC SOT23 datasheet.pdf
I/O MODULE 2 ANALOG 2 ANALOG/PWM datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 16V NP0 01005 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
RES 0.124 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf