Vishay/Dale RNR55H5692BSBSL
RNR55H5692BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H5692BSBSL
Brief Description
RES 56.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H5692BSBSL.pdf
Availability of RNR55H5692BSBSL
QUANTITY
RNR55H5692BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H5692BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H5692BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H5692BSBSL
Related LinksRNR55H5, RNR55H5692BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H5692BSBSL Details Description
Related parts for RNR55H5692BSBSL
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
COVER MOLDED ELEC & SNAP IVORY datasheet.pdf
IC HALL SENSOR DRIVER BIPO SIP-4 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10UDFN datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOT 0.8X4MM 10.24" datasheet.pdf
RF COAX CABLE 18GHZ 50 OHM 24" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONN HDR 2POS 5.00MM PCB SLDR datasheet.pdf
CAP FILM 0.35UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
IC FPGA 224 I/O 484UBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf