Vishay/Dale RNR55H6191FSBSL
RNR55H6191FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H6191FSBSL
Brief Description
RES 6.19K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H6191FSBSL.pdf
Availability of RNR55H6191FSBSL
QUANTITY
RNR55H6191FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H6191FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H6191FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.19k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H6191FSBSL
Related LinksRNR55H6, RNR55H6191FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H6191FSBSL Details Description
Related parts for RNR55H6191FSBSL
RES 32.7K OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER STKD 50POS R/A GO datasheet.pdf
FIXED IND 7.5UH 1.35A 90 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER SGL 8B 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
MINI MI II CLIP 38CKT datasheet.pdf
HAR-BUS HM 6ROW MALE 72P PL1 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 10A AC/DC datasheet.pdf