Vishay/Dale RNR55H6981FSBSL
RNR55H6981FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H6981FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.98K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H6981FSBSL.pdf
Availability of RNR55H6981FSBSL
QUANTITY
RNR55H6981FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H6981FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H6981FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.98k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H6981FSBSL
Related LinksRNR55H6, RNR55H6981FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H6981FSBSL Details Description
Related parts for RNR55H6981FSBSL
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
OSC VCXO 705.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 681 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 357K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7.5A 28VDC datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 10% 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf