Vishay Semiconductor/Diodes Division SMF26A-E3-18
SMF26A-E3-18 picture photo
Mfg. Part Number
SMF26A-E3-18
Brief Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO-219AB
Datasheet Download
SMF26A-E3-18.pdf
Availability of SMF26A-E3-18
QUANTITY
SMF26A-E3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMF26A-E3-18
Internal Part NumberEIS-SMF26A-E3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
Voltage - Breakdown (Min)28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.8A
Power - Peak Pulse200W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency230pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-219AB
Supplier Device PackageSMF (DO-219AB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMF26A-E3-18
Related LinksSMF26A, SMF26A-E3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMF26A-E3-18 Details Description
Related parts for SMF26A-E3-18
CAP ALUM 330UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 30ppm Series 40 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf