EPCOS (TDK) B32798G3556K
B32798G3556K picture photo
Mfg. Part Number
B32798G3556K
Brief Description
CAP FILM 55UF 10% 700VDC RADIAL
Datasheet Download
B32798G3556K.pdf
Availability of B32798G3556K
QUANTITY
B32798G3556K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32798G3556K
Internal Part NumberEIS-B32798G3556K
Standard Package27
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32798
PackagingBulk
Capacitance55µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC700V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)2.5 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing2.067" (52.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32798G3556K
Related LinksB32798, B32798G3556K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32798G3556K Details Description
Related parts for B32798G3556K
RES SMD 14.3KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 2K EEPR 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 6.2A 8-TSSOP datasheet.pdf
HAN M PROTECT COVER DIE CAPC FOR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES 316 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf