Vishay/Dale RNR55H8451FSBSL
RNR55H8451FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H8451FSBSL
Brief Description
RES 8.45K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H8451FSBSL.pdf
Availability of RNR55H8451FSBSL
QUANTITY
RNR55H8451FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H8451FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H8451FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.45k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H8451FSBSL
Related LinksRNR55H8, RNR55H8451FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H8451FSBSL Details Description
Related parts for RNR55H8451FSBSL
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 1OHM RON 8MSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 100K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.04K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 69MA 9.4 OHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf