Vishay/Dale RNR55H8660FSB14
RNR55H8660FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H8660FSB14
Brief Description
RES 866 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H8660FSB14.pdf
Availability of RNR55H8660FSB14
QUANTITY
RNR55H8660FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H8660FSB14
Internal Part NumberEIS-RNR55H8660FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)866
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H8660FSB14
Related LinksRNR55H8, RNR55H8660FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H8660FSB14 Details Description
Related parts for RNR55H8660FSB14
SWAB 6" FOAM/CTN TP 10/PKG datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 910 OHM 1206 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 2.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS M20 4-20 MA datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS62270-306 datasheet.pdf
HEATSHRINK MOLDED Y BOOT PO ADH datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 4.3NH 800MA 110 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf