Vishay/Dale RNR55H8661FSR36
RNR55H8661FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H8661FSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.66K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H8661FSR36.pdf
Availability of RNR55H8661FSR36
QUANTITY
RNR55H8661FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H8661FSR36
Internal Part NumberEIS-RNR55H8661FSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.66k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H8661FSR36
Related LinksRNR55H8, RNR55H8661FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H8661FSR36 Details Description
Related parts for RNR55H8661FSR36
IDC CABLE - MDM60T/MC60F/X datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
TAPE VHB CONFORMABLE 12"X5YD datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 150PS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 600MA 795 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 1.86A 80 MOHM TH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CAP FILM 33UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf