Vishay/Dale RNR55H8662BSB14
RNR55H8662BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H8662BSB14
Brief Description
RES 86.6K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H8662BSB14.pdf
Availability of RNR55H8662BSB14
QUANTITY
RNR55H8662BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H8662BSB14
Internal Part NumberEIS-RNR55H8662BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)86.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H8662BSB14
Related LinksRNR55H8, RNR55H8662BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H8662BSB14 Details Description
Related parts for RNR55H8662BSB14
VARISTOR 24V 40A SOD-83A AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf