Vishay/Dale RNR55H86R6FSB14
RNR55H86R6FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H86R6FSB14
Brief Description
RES 86.6 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H86R6FSB14.pdf
Availability of RNR55H86R6FSB14
QUANTITY
RNR55H86R6FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H86R6FSB14
Internal Part NumberEIS-RNR55H86R6FSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)86.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H86R6FSB14
Related LinksRNR55H8, RNR55H86R6FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H86R6FSB14 Details Description
Related parts for RNR55H86R6FSB14
BUTT SPLICE NON INS 16-14AWG datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 18.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
SENSOR 2M SUPER-SMALL datasheet.pdf
POT 150 OHM 225W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf