Vishay/Dale RNR55H9091FRB14
RNR55H9091FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H9091FRB14
Brief Description
RES 9.09K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H9091FRB14.pdf
Availability of RNR55H9091FRB14
QUANTITY
RNR55H9091FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H9091FRB14
Internal Part NumberEIS-RNR55H9091FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.09k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H9091FRB14
Related LinksRNR55H9, RNR55H9091FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H9091FRB14 Details Description
Related parts for RNR55H9091FRB14
DIODE GEN PURP 800V 1A DO204AL datasheet.pdf
SMART POWER MODULE 30A SPM32-AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC POT DGTL 100K SERIAL 16TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
BVF 7.62HP/05/180MF4 SN BK BX datasheet.pdf
IP67 ENCLOSURE datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 30NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf