Vishay/Dale RNR55H9091FSB14
RNR55H9091FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H9091FSB14
Brief Description
RES 9.09K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H9091FSB14.pdf
Availability of RNR55H9091FSB14
QUANTITY
RNR55H9091FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H9091FSB14
Internal Part NumberEIS-RNR55H9091FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.09k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H9091FSB14
Related LinksRNR55H9, RNR55H9091FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H9091FSB14 Details Description
Related parts for RNR55H9091FSB14
IC OPAMP GP 700KHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
GUIDE PC CARD 25 SETS OF 4 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 190PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC COMP DUAL 400MV REF 6-DFN datasheet.pdf
IC SRAM 72KBIT 25NS 68PLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
IC OFF-LINE SWITCH PWM 12DIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CONN ASSY RECEPT SZ 3A M600 datasheet.pdf