Vishay/Dale RNR55H9091FSBSL
RNR55H9091FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H9091FSBSL
Brief Description
RES 9.09K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H9091FSBSL.pdf
Availability of RNR55H9091FSBSL
QUANTITY
RNR55H9091FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H9091FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H9091FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.09k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H9091FSBSL
Related LinksRNR55H9, RNR55H9091FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H9091FSBSL Details Description
Related parts for RNR55H9091FSBSL
BRIDGE RECTIFIER 1000V 3.0A D-72 datasheet.pdf
KIT MASTER 900MHZ HP-3 SIP RS232 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20V 10% 1206 datasheet.pdf
FUSE M/V R-RATED 30R 5.5KV BOLT- datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR datasheet.pdf
Crystal 7.3728MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 42.9MM PANEL MOUNT datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf