Vishay/Dale RNR55H9311BSBSL
RNR55H9311BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H9311BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9.31K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H9311BSBSL.pdf
Availability of RNR55H9311BSBSL
QUANTITY
RNR55H9311BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H9311BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H9311BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.31k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H9311BSBSL
Related LinksRNR55H9, RNR55H9311BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H9311BSBSL Details Description
Related parts for RNR55H9311BSBSL
Crystal 30.0000MHz 30ppm 18pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 5COND 20AWG SLATE 500' datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 300MA 200 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf