Vishay/Dale RNR55H97R6BSRSL
RNR55H97R6BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H97R6BSRSL
Brief Description
RES 97.6 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H97R6BSRSL.pdf
Availability of RNR55H97R6BSRSL
QUANTITY
RNR55H97R6BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H97R6BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H97R6BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)97.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H97R6BSRSL
Related LinksRNR55H9, RNR55H97R6BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H97R6BSRSL Details Description
Related parts for RNR55H97R6BSRSL
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 224MA 3.7 OHM SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2.7K OHM 2012 datasheet.pdf
CONN DSUB PLUG 3W3 HSG datasheet.pdf
RES 316K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 40MM RND 24.3MM datasheet.pdf
ENCLOSURE 2 DOOR WALLMOUNT datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL OD 8-UMAX datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT SKT datasheet.pdf