Vishay/Dale RNR55J1000FSBSL
RNR55J1000FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J1000FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J1000FSBSL.pdf
Availability of RNR55J1000FSBSL
QUANTITY
RNR55J1000FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J1000FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55J1000FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J1000FSBSL
Related LinksRNR55J1, RNR55J1000FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J1000FSBSL Details Description
Related parts for RNR55J1000FSBSL
RES SMD 1K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
Connector Header 6 Position 0.250" (6.35mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 619K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SENS PROX M18 14MM DC2W-NO datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS VERT 68POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 28AWG SHLD 25' datasheet.pdf
RES 15 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf