Vishay/Dale RNR55J1000FSBSL
RNR55J1000FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J1000FSBSL
Brief Description
RES 100 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J1000FSBSL.pdf
Availability of RNR55J1000FSBSL
QUANTITY
RNR55J1000FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J1000FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55J1000FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J1000FSBSL
Related LinksRNR55J1, RNR55J1000FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J1000FSBSL Details Description
Related parts for RNR55J1000FSBSL
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5POS 10MM datasheet.pdf
IC BUCK SYNC 36V 3A TO-PMOD-7 datasheet.pdf
TERMINAL SCREW 30A PC MNT GRN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS SKT datasheet.pdf
SAFETY MAT 800X1750MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF/SCREW datasheet.pdf
CAP CER 20PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf