Vishay/Dale RNR55J1332FSB14
RNR55J1332FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J1332FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 13.3K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J1332FSB14.pdf
Availability of RNR55J1332FSB14
QUANTITY
RNR55J1332FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J1332FSB14
Internal Part NumberEIS-RNR55J1332FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J1332FSB14
Related LinksRNR55J1, RNR55J1332FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J1332FSB14 Details Description
Related parts for RNR55J1332FSB14
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 20W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X10.3MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 16MM datasheet.pdf
PAC-S300-HE20-V7 CBL ASSY datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf