Vishay/Dale RNR55J1820BRB14
RNR55J1820BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J1820BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 182 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J1820BRB14.pdf
Availability of RNR55J1820BRB14
QUANTITY
RNR55J1820BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J1820BRB14
Internal Part NumberEIS-RNR55J1820BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)182
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J1820BRB14
Related LinksRNR55J1, RNR55J1820BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J1820BRB14 Details Description
Related parts for RNR55J1820BRB14
CAP TANT 47UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP FILM 0.075UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE 4PDT 5A 6V datasheet.pdf
QUICKIE*II HEADER datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 29.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf