Vishay/Dale RNR55J1820BSB14
RNR55J1820BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J1820BSB14
Brief Description
RES 182 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J1820BSB14.pdf
Availability of RNR55J1820BSB14
QUANTITY
RNR55J1820BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J1820BSB14
Internal Part NumberEIS-RNR55J1820BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)182
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J1820BSB14
Related LinksRNR55J1, RNR55J1820BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J1820BSB14 Details Description
Related parts for RNR55J1820BSB14
VARISTOR 184.5V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 10% 0603 datasheet.pdf
CONTROLLER SSR 4.8A 100-240VAC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 34POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 310MA 300 MOHM datasheet.pdf
IC MPU SUPER SMAGIC SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
COVERS PADDLE SWES 1/2 COVER TYP datasheet.pdf
METAL BEZEL BLACK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf