Vishay/Dale RNR55J1821DSB14
RNR55J1821DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J1821DSB14
Brief Description
RES 1.82K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J1821DSB14.pdf
Availability of RNR55J1821DSB14
QUANTITY
RNR55J1821DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J1821DSB14
Internal Part NumberEIS-RNR55J1821DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.82k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J1821DSB14
Related LinksRNR55J1, RNR55J1821DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J1821DSB14 Details Description
Related parts for RNR55J1821DSB14
IC Z8 16MHZ C21/C61/C63 44-PLCC datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST YEL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 330 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
INDICATOR NEON RED PANEL MNT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf