Vishay/Dale RNR55J2102FSBSL
RNR55J2102FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J2102FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 21K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J2102FSBSL.pdf
Availability of RNR55J2102FSBSL
QUANTITY
RNR55J2102FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J2102FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55J2102FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J2102FSBSL
Related LinksRNR55J2, RNR55J2102FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J2102FSBSL Details Description
Related parts for RNR55J2102FSBSL
RES SMD 33K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V Y5V 0402 datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SSR GNA5 10A/240VAC AC INPUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 16POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 65 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
10UF 450V 15.875X44.45 85C AXI datasheet.pdf