Vishay/Dale RNR55J2261FSBSL
RNR55J2261FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J2261FSBSL
Brief Description
RES 2.26K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J2261FSBSL.pdf
Availability of RNR55J2261FSBSL
QUANTITY
RNR55J2261FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J2261FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55J2261FSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J2261FSBSL
Related LinksRNR55J2, RNR55J2261FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J2261FSBSL Details Description
Related parts for RNR55J2261FSBSL
IC DUAL V COMP 8-DIP datasheet.pdf
IC ADC LP 10-BIT 8CHAN 20-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 3.5NS 256BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
SGE-225-2-0300 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
RES CHAS MNT 150 OHM 5% 12W datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf