Vishay/Dale RNR55J2261FSBSL
RNR55J2261FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J2261FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.26K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J2261FSBSL.pdf
Availability of RNR55J2261FSBSL
QUANTITY
RNR55J2261FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J2261FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55J2261FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J2261FSBSL
Related LinksRNR55J2, RNR55J2261FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J2261FSBSL Details Description
Related parts for RNR55J2261FSBSL
TAPE EMBOSS 316 STL.5"X21' 10/RL datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 44SOJ datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 76POS 2MM T/H datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 48.13"L X 48.06"W datasheet.pdf
RES 44.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 49K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 30POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 160NH 2.37A 40 MOHM TH datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 35W 5% TO220 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN datasheet.pdf