Stackpole Electronics Inc. VM5JBR330
VM5JBR330 picture photo
Mfg. Part Number
VM5JBR330
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES CERM WW 5W 0.33 OHM 5% VERT
Datasheet Download
VM5JBR330.pdf
Availability of VM5JBR330
QUANTITY
VM5JBR330 Order Process
Ship out your order
Specifications of VM5JBR330
Internal Part NumberEIS-VM5JBR330
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVM
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.33
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±800ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
Height1.024" (26.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VM5JBR330
Related LinksVM5J, VM5JBR330 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
VM5JBR330 Details Description
Related parts for VM5JBR330
Crystal 10.0000MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 1A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
SLEEVING FIBERGLASS NATURAL 100' datasheet.pdf
CONN HDR 23POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf