Vishay/Dale RNR55J2873BRRE6
RNR55J2873BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J2873BRRE6
Brief Description
RES 287K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J2873BRRE6.pdf
Availability of RNR55J2873BRRE6
QUANTITY
RNR55J2873BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J2873BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNR55J2873BRRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)287k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J2873BRRE6
Related LinksRNR55J2, RNR55J2873BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J2873BRRE6 Details Description
Related parts for RNR55J2873BRRE6
RES ARRAY 8 RES 5.6K OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS WALLMNT PINS datasheet.pdf