Vishay/Dale RNR55J4220BRB14
RNR55J4220BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J4220BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 422 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J4220BRB14.pdf
Availability of RNR55J4220BRB14
QUANTITY
RNR55J4220BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J4220BRB14
Internal Part NumberEIS-RNR55J4220BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)422
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J4220BRB14
Related LinksRNR55J4, RNR55J4220BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J4220BRB14 Details Description
Related parts for RNR55J4220BRB14
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 5% 20W D2PAK datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
LOCK NUT 1.614" NYLON M32 datasheet.pdf
TVS DIODE 200VWM 322VC PLAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 20POS SMD datasheet.pdf
CTV 23C 21#20 2#16 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS PIN datasheet.pdf