Vishay/Dale RNR55J5112FSRE6
RNR55J5112FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J5112FSRE6
Brief Description
RES 51.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J5112FSRE6.pdf
Availability of RNR55J5112FSRE6
QUANTITY
RNR55J5112FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J5112FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNR55J5112FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J5112FSRE6
Related LinksRNR55J5, RNR55J5112FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J5112FSRE6 Details Description
Related parts for RNR55J5112FSRE6
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 8POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf
225 X 99 MM DC CENTRIFUGAL FAN datasheet.pdf