Vishay/Dale RNR55J6340BSB14
RNR55J6340BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J6340BSB14
Brief Description
RES 634 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J6340BSB14.pdf
Availability of RNR55J6340BSB14
QUANTITY
RNR55J6340BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J6340BSB14
Internal Part NumberEIS-RNR55J6340BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)634
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J6340BSB14
Related LinksRNR55J6, RNR55J6340BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J6340BSB14 Details Description
Related parts for RNR55J6340BSB14
IC MCU 8BIT 1KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
FUSE PTC RESET 6V .50A 1206 datasheet.pdf