Vishay/Dale RNR55J6490DPB14
RNR55J6490DPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J6490DPB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 649 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J6490DPB14.pdf
Availability of RNR55J6490DPB14
QUANTITY
RNR55J6490DPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J6490DPB14
Internal Part NumberEIS-RNR55J6490DPB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)649
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J6490DPB14
Related LinksRNR55J6, RNR55J6490DPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J6490DPB14 Details Description
Related parts for RNR55J6490DPB14
IC LATCH HALL EFFECT 3SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 12.7 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5VOUT 10W datasheet.pdf
RES 5 OHM 10W 0.25% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CTV 29C 29#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
470UF 500V 35X70MM 85C 5000H datasheet.pdf