Vishay/Dale RNR55J6490DPB14
RNR55J6490DPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J6490DPB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 649 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J6490DPB14.pdf
Availability of RNR55J6490DPB14
QUANTITY
RNR55J6490DPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J6490DPB14
Internal Part NumberEIS-RNR55J6490DPB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)649
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J6490DPB14
Related LinksRNR55J6, RNR55J6490DPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J6490DPB14 Details Description
Related parts for RNR55J6490DPB14
RES SMD 165 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SW KEYBRD MOD 6BUTTON 3PST GRAY datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
OSC TCXO 24.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
KPT 41C 41#20 SKT PLUG datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 23MM RADIAL datasheet.pdf