Vishay/Dale RNR55J9532FRB14
RNR55J9532FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J9532FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 95.3K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J9532FRB14.pdf
Availability of RNR55J9532FRB14
QUANTITY
RNR55J9532FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J9532FRB14
Internal Part NumberEIS-RNR55J9532FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)95.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J9532FRB14
Related LinksRNR55J9, RNR55J9532FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J9532FRB14 Details Description
Related parts for RNR55J9532FRB14
POT 25K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
TRANSFORMR AUTO 115-230VAC 750VA datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR TRPL 14-SOIC datasheet.pdf
RECEPTACLE DIP SOCKET 28POS .6" datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
IC FPGA 174 I/O 208CQFP datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE GREEN datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.75A/0.25A 28QFN datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 475MA 560 MOHM datasheet.pdf
CIR BRKR 10A 32VDC ROCKER datasheet.pdf