Vishay/Dale RNR55J9651BRRE6
RNR55J9651BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J9651BRRE6
Brief Description
RES 9.65K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J9651BRRE6.pdf
Availability of RNR55J9651BRRE6
QUANTITY
RNR55J9651BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J9651BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNR55J9651BRRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.65k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J9651BRRE6
Related LinksRNR55J9, RNR55J9651BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J9651BRRE6 Details Description
Related parts for RNR55J9651BRRE6
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC AMP AM/FM ANT HI RANGE 24QFN datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 28-QFN datasheet.pdf
RES SMD 0.51 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
1 MAG45 OFFSET GIG 8G17 G/GY LED datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf