Vishay/Dale RNR55K1001FPBSL
RNR55K1001FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K1001FPBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K1001FPBSL.pdf
Availability of RNR55K1001FPBSL
QUANTITY
RNR55K1001FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K1001FPBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55K1001FPBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K1001FPBSL
Related LinksRNR55K1, RNR55K1001FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K1001FPBSL Details Description
Related parts for RNR55K1001FPBSL
TRANS PREBIAS NPN 150MW SMINI3 datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 1842MHZ 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/ADJ 50MA/0.5A 20SO datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 BELL datasheet.pdf
LIGHT CURTAIN FINGER 1270MM datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 33K OHM 10% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf